BU KEZ DİYABETLİLER SAĞLIK PERSONELİNİN KAN ŞEKERİNİ ÖLÇTÜ

14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında hastanemizin Çocuk Endokrinoloji Kliniği farkındalık etkinlikleri düzenledi. Hastanenin yemekhane girişinde kurulan stantta görevli hemşireler ve diyabetli gönüllüler, 250 personelin kan şekerini ölçtü. Diğer etkinlikte ise İl Genel Meclisi Ortaokulu öğrenci ve öğretmenlerine diyabetle ilgili önemli bilgiler anlatıldı.

Çocuk Endokrinoloji Kliniği Eğitim Görevlisi Prof.Dr. Zehra Aycan, bu yıl yapılan etkinliklerde farkındalığı artırmak için diyabetli gençlerle birlikte ortak çalıştıklarını belirtti. Hastanede yaklaşık 250 erişkin çalışan personele kan şekeri ölçümü yapıldığını aktaran Aycan, sadece 3 kişide bozulmuş şeker metabolizması bulunduğunu ve bu personellere tetkikler verildiğini açıkladı.

Okulda Diyabet Programı çerçevesinde gerçekleştirilen ikinci etkinlikte İl Genel Meclisi Ortaokulu öğrenci ve öğretmenlerine bilgilendirme toplantısı yapıldı. Türkiye’de şeker tanısı alan her iki çocuktan birisinin koma şeklinde hastanelere başvurduğunu ifade eden Prof.Dr. Zehra Aycan şöyle konuştu:

“ Okulda gerçekleştirdiğimiz etkinliğin amaçlarından biri, çocuğun şeker komasına girmeden önce erken safhada fark edilmesi için öğretmenlerin farkındalığını artırmaktı. Bunun için öğretmenin hangi durumlarda çocukların şeker hastası olabileceğinin düşünüleceğine vurgu yapmak istedik. Çünkü bu durum erken tanı bakımından çok önemlidir. Yaptığımız bilgilendirme toplantısında sınflarında diyabetli öğrencileri olan öğretmenlerin, bu çocuklara nasıl yaklaşması gerektiği anlatıldı. Bu eğitim çocukların kan şekeri düşüklüğü veya yüksekliğinden beslenmelerine ,insulin iğnelerinin nasıl ve nerede yapacaklarına kadar geniş kapsamlı ve faydalı bir eğitimi oldu.”

Çocuk Endokrinoloji Servisi Uzman Diyabet Hemşiresi Nurdan Yıldırım, İl Genel Meclisi Ortaokulu’nda yaptığı konuşmada öğrenci ve öğretmenlere diyabetin sebepleri,belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler verdi. Çocukların diyabetten korunması için okul yönetimini uyaran Yıldırım, “Kantin ve yemekhaneler denetim altına alınmalı,okul kantinleri okul aile birliklerince işletilmeli ve çocuklara sağlıklı yiyecekler sunulmalı,aynı zamanda okullara paralı gıda makineleri konulmamalıdır.” dedi.

Çocuklara ‘Akran Desteği’

İl Genel Meclisi Ortaokulu’nda yapılan etkinliğe kendisi de diyabetli olan üniversite öğrencisi Hakan Çiçek de katıldı. Çiçek yaptığı konuşmada diyabetin hiçbir başarıya engel olmadığını belirterek, diyabetli çocuklara hem moral vermek hem de rol model olmak için bu tür etkinliklere destek verdiğini anlattı. Makine mühendisliği öğrenimi gören Çiçek, hastanenin uzman ekibi ile birlikte öğrenci ve öğretmenlerin kan şekerini ölçerek diyabete dikkat çekti.

Etkinliklerin sonunda katılımcılara diyabet farkındalığı için mavi kurdele dağıtıldı