PREMATÜRE DOĞAN TOPRAK BEBEK YAŞAMA TUTUNDU

28 haftalıkken bin gram ağırlığında dünyaya gelen Toprak bebek, hastanemizde geçirdiği zorlu kalp ameliyatı sonrasında hayata tutunmayı başardı.

Prematüre doğan Toprak bebek, akciğerden kalbe giden damarın açık olması nedeniyle hastanemizde kalp ameliyatı oldu. Yaklaşık 3 ay yenidoğan yoğun bakım servisimizde tedavi gören Toprak bebek, sağlıklı bir şekilde taburcu oldu.

"Prematüre bebeklerin yüzde 30'unda kalp sorunu ortaya çıkıyor"

Hastanemizin Yenidoğan Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Kurt, Toprak bebeğin 14 günlükken hastanelerine cerrahi operasyon için gönderildiğine işaret ederek şöyle konuştu:

"Kalbindeki bir damarın açık olması nedeniyle solunum cihazına bağlı olarak bize gelmişti. İlaç tedavisine rağmen delik kapanmamıştı. Çocuk Kardiyoloji bölümü ile yaptığımız değerlendirme sonucunda operasyon kararı verildi. Operasyon neticesinde bebeğin solunum cihazındaki desteğini kademeli olarak azalttık. Kalbindeki sorun giderildi, genel beslenmesi gayet iyi."

Kalp Damar Cerrahı Op. Dr. Murat Koç ise operasyonla ilgili şunları kaydetti:

"Doğumdan sonra konjenital kalp hastalıkları yüzde 6 oranında görülüyor. Prematüre bebeklerde ise bu oran yüzde 30'a kadar çıkmaktadır. Bunların bir bölümü ilaç tedavisi ile kapanabilmekte, yaklaşık yarısında cerrahi müdahale ihtiyacı olmaktadır."

"Sabır ve dua ile üstesinden geldik"

Anne Emel Gülhan, 28. haftada bin gram ağırlığında dünyaya gelen bebeklerinin şu anda 5,5 aylık olduğunu söyledi. Gülhan, "Doktorlar bize her şeye hazırlıklı olmamız gerektiğini söyledi. O endişeyle yaşamak çok zor bir duygu. Gecelerimiz, sabahlarımız birbirine karışmıştı, zaman bir türlü geçmiyordu. Sadece dua ediyorduk. Çok şükür sabır ve dua ile üstesinden geldik. Bir kızım ve bir oğlum daha var. Bunlar bizim mucize ikizlerimizdi. Maalesef eşini kaybettik. Allah Toprak'ı bize bağışladı." dedi.