DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ KUTLANDI

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, tarihte en geniş kabul gören insan hakları belgesidir. 20 Kasım 1989 tarihinde onaylanan bu sözleşme sayesinde artık çocukların hakları yasalarca da tanınıyor. 20 Kasım günü tüm dünyada Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi 1990 yılında imzalamıştır.

Bu sözleşme, nerede doğduklarına, kim olduklarına; cinsiyetlerine, dinlerine ya da sosyal kökenlerine bakılmaksızın bütün çocukların haklarını tanımlamaktadır. Sözleşme bunları kapsamaktadır: yaşama hakkı; eksiksiz biçimde gelişme hakkı; zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı; aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma haklarıdır.

Çocuk hakları için özelleştirilmiş bu günde Sosyal Hizmet Birimimiz, Hastane Merkez Binası ve Turgut Özal Ek Binasında çocukların hem eğlenip hem de çocukluk hakları kapsamında aileleri ile birlikte bilinçlendirileceği bir etkinlik organize etti. Etkinlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hakları Eski Daire Başkanı Abdullah ÖZBAY ve Sosyal Hizmet Uzmanı Sevil Lale KURT konuşmacı olarak yer aldı.

Hastanemizin Sosyal Hizmet Birimi Sorumlusu Haşim KİRAZ ve uzman ekibi yatan hasta servislerini de ziyaret ederek aileleri çocuklarının sahip olduğu haklar konusunda bilgilendirdi. Bilgilendirmelerin ardından çocuklara bu özel günlerini mutlu geçirmeleri için Ankara Üniversitesi Sosyal Hizmet Topluluğu üyeleri palyaço ve masal kahramanları kostümleri giyerek hediyeler dağıttı.