TURGUT ÖZAL EK BİNASI’NDA HİZMETE BAŞLADIK

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Sağlık Bakanlığı’na devredilen Beştepe'deki Turgut Özal Üniversitesi Hastanesi, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binası olarak hizmet vermeye başladı.

Çocuk Cerrahi Kliniği Eğitim Görevlisi Doç.Dr.Derya Erdoğan, saldırının ardından yaralanan çocuğa Afganistan’daki Sahra Hastanesi’nde ilk müdahalesinin yapıldığını ve daha sonra tedavinin devamı amacıyla Türkiye’ye getirildiğini söyledi. Çocuğun 19 Aralık’ta hastaneye getirildiğini belirten Erdoğan “Hastanın dalağı zaten Afganistan’da alınmıştı. Hastanemizde yapılan operasyonlarda karnı kapatıldı, akciğerlerine tüp takıldı, yara bakımı yapıldı ve kalın bağırsaklarının fonksiyonları normale döndü. Hastamızın tedavisi tamamlandı ve şu anda herhangi bir sıkıntısı yok” dedi.

Hastane Yöneticimiz Uzm.Dr. Eyüp Sarı gelinen süreçle ilgili "Bu hastane ilk olarak Yıldırım Beyazıt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesine devredilmişti. Hastane, Sağlık Bakanlığı’na geçmeden önce özellikle kadın hastalıkları ve çocuk cerrahi hastaları yönünden bölgenin büyük bir eksikliği vardı. Sağlık Bakanımız Recep Akdağ da bu eksikliği gördü ve talimat vererek, hastanenin Dr. Sami Ulus Hastanesi bünyesinde hizmet vermesini uygun gördü. Buranın orta vadede pediatrik kalp cerrahisi ve çocuk cerrahisi merkezi olması için talimat verdi." bilgisini paylaştı.

Bir haftada 40 kalp ameliyatı yapıldı

Devir işlemlerinden sonra hastane bünyesinde yapılan operasyonlar hakkında da bilgi veren Uzm.Dr. Eyüp Sarı, şöyle konuştu: "Devir işlemlerinden kısa bir süre sonra 40'a yakın çocuğa kalp ameliyatı yapıldı. Çocuk cerrahi bölümümüz de 3 gündür hizmet veriyor. 10'a yakın da çocuk cerrahisi ameliyatı yapıldı. Dr. Sami Ulus Hastanesi’nin Altındağ ilçesi’ndeki ana binasında kadın doğum hizmetlerimiz poliklinik, yataklı acil sağlık ve doğum alanında eskiden olduğu gibi şimdi de hizmetlerine devam ediyor. Ek binamızda da bu alanda eksiklik olduğu için hizmet ağımızı genişlettik. Taşınma sürecinde her iki binada da bu hizmetleri vermeye devam edeceğiz. Hem Altındağ Merkez Binası'ndaki hastaların yoğunluğunu azalttık hem de konforunu artırdık. Genel anlamda her iki tarafta da hastalarımız, yoğunluğun azalması açısından memnunlar."

Türkiye’de ilk olacak

Uzm.Dr. Eyüp Sarı, Turgut Özal Hastanesi ek binasında en kritik çocuk kalp ve cerrahisi ameliyatlarının yapıldığını belirterek “Bütün cerrahi branşlarda ülke çapında hasta kabul ediyoruz. Beştepe’deki ek binamız Türkiye’deki ilk .çocuk kalp ve cerrahi merkezi olacak. “ dedi. Turgut Özal Hastanesi ek binasında yaklaşık 110 yatak kapasitesi ile hizmet verildiğini belirten Uzm. Dr. Sarı, ameliyat sonrası her hastaya tek kişilik özel oda imkânlarının sağlanacağını, nitelikli ve özel odalarla hastalara daha kaliteli hizmet verileceğini vurguladı

Acil servis kapanmayacak

Altındağ ilçesindeki binamızda acil servis ve poliklinik hizmetlerinin kapanmayacağını vurgulayan Sarı, "28 Ekim'de Sami Ulus Hastanesi’nde 120 kadına doğum poliklinik hizmeti verildi. 3 Kasım itibarıyla da 600 kadın doğum hastasına bakıldı. Ana binamızda hiçbir bölümde kapanma olmayacak. Acil servis, yoğun bakım ve pediatrinin tüm bölümleri duruyor. Kadın Doğum'da 5 polikliniğimiz var. Bu polikliniklerimiz hizmet vermeye devam edecek. Hastanemizin hiçbir bölümünde hizmette aksama olmamıştır." dedi.

Uzm. Dr. Sarı, Beştepe'deki Turgut Özal Hastanesinin, Dr.Sami Ulus Çocuk Hastanesinin ek binası olarak hizmet vereceğinin altını çizerek, "Ana binada olduğu gibi Beştepe'deki ek hizmet binamızda da tüm polikliniklerde hizmetler devam ediyor. Şu andan itibaren hastanede ağırlıklı olarak pediatrik kalp damar cerrahisi, çocuk cerrahisi ve kadın doğum servisi olarak hizmet verilecek. Ayrıca pediatride de 4 poliklinik ve 14 tane pediatri yan dal polikliniğimiz bulunuyor. Burada çocuk psikiyatrisi ve çocuk cerrahi polikliniğimiz ile birlikte 14 erişkin polikliniğimiz de bölge halkına hizmet veriyor." diye konuştu.

Vatandaşın verilen hizmetlerden çok memnun olduğunu ifade eden Sarı, "Şu anda hiçbir özel hastanede olmayan bir konfor var. Burayı vatandaşımız tam anlamıyla bilmiyor. Sami Ulus buraya taşınmadı, aslında klonlandı, aynı hizmet tüm alanları ile eksiksiz bir şekilde burada devam ediyor." şeklinde konuştu.