Göz Hastalıkları Polikliniği

Hastanemiz göz hastalıkları polikliniği merkez ana bina C-blok 1. katta yer almaktadır. Polikliniğimizde çocuk göz hastalıkları ve şaşılık üzerine uzmanlaşmış göz hastalıkları uzmanları hizmet vermektedir.

 

Ana binada verilen hizmetler;

 

• Çocuk rutin göz muayenesi
• Çocuk ve erişkin şaşılık muayenesi ve tedavisi
• Prematüre retinopatisi taraması ve tedavisi (Diod lazer ve gereken olgularda intravitreal anti-VEGF ajanların uygulanması)
• Çocuk gözyaşı kanal tıkanıklığı açılması (sondalama)

 

Randevu

 

• Hastanemizde muayene randevuları merkezi hastane randevu sisteminden (MHRS) 182 aranarak alınabilmektedir.
• Ayaktan randevu almadan gelen hastalara sekreterlik tarafından aynı gün sıra verilerek muayeneler gerçekleştirilmektedir (Sınırlı kapasitede). Ancak kapasite dolmuşsa ayaktan gelen hasta kabul edilememektedir.
• Poliklinik kapasitesi aşıldığında ekstra hasta kabulü yapılamadığından beklemeden muayene olmak istiyorsanız ve sıra kalmamasından endişe ediyorsanız 182’den randevu alarak gelmeniz daha yararlı olacaktır.
• Polikliniğimiz hafta sonu hariç her gün hizmet vermektedir.
• Polikliniğimizde acil muayene hizmeti verilememektedir.
• Premature retinopatisi taraması için başvuracaksanız lütfen sadece 0-312-3056167 no’lu telefondan randevu alınız.

 

Muayene

 

Çocukların rutin göz muayeneleri 6. ayda, 2 yaşında, okul öncesi ve ilkokulda yapılmaktadır. Premature bebeklerin ilk muayeneleri ve takipleri farklı olup ‘prematüre retinopatisi’ başlığı altında açıklanmıştır.

Zamanında yapılan muayene göz tembelliğini önlemede ve şaşılık tedavisinde çok önemlidir. Çocuklar genellikle kendi gözünün daha iyi veya daha kötü gördüğünü ifade edemezler. O yüzden bütün çocukların göz muayenesinin yapılması gerekmektedir.

Çocuklarda göz bozukluğunun bazı belirtileri televizyona yakından bakmak, gözlerin sulanması, sürekli göz kırpmak ve baş ağrısıdır. Uçan kuşu, yürüyen karıncayı görmek gözlerin sağlam olduğu anlamına gelmemektedir.

Gözlük takıp takmamanın numaranın ilerleyip gerilemesiyle ilgisi yoktur. Gözlük numara düşsün diye verilmemektedir, zaten böyle bir etkiside yoktur. Gözlüğün etkisi net göstermektir.

Çocuk göz muayenesinde genellikle göz bebeğini büyütücü damla damlatılıp 40 dakika civarında beklenmesi gerekebilmektedir. Bu damlaların nadiren kızarıklık, ağız kuruluğu, ateş gibi yan etkileri olabilmektedir. Eğer bu yan etkiler görülürse Calpol (Parasetamol) gibi ateş düşürücü verilmesi yeterlidir. Bu yan etki geçicidir.

 

DOKTORLARIMIZ

* Op.Dr.Emrah Utku KABATAŞ

* Op.Dr.Gökçe TAŞDEMİR ERTUĞRUL

* Op.Dr.Pınar ALTIAYLIK ÖZER

 

Bölümümüze Ulaşmak İçin:

Birimimize Ulaşım : Göz birimi hastanemiz B-blok 1. katında yer almaktadır.

Telefon: (312) 305 61 67