Çocuk Cerrahisi Kliniği

Çocuk cerrahisi bölümü, 0-18 yaş arası çocukların, cerrahi girişimden fayda göreceği düşünülen ya da bilinen doğumsal anomalilerini ve edinsel hastalıklarını, mevcut tanı yöntemlerini uygun biçimde kullanmak yolu ile teşhis ederek cerrahi disiplin içinde gerekli girişimi planlamayı amaçlar. Hastanemizin çocuk cerrahisi bölümü, 1983 yılından beri modern anlamda bir işleyişe kavuşarak uzman yetiştirmek üzere asistan almıştır. Bu tarihten günümüze kadar kliniğimizden çok sayıda çocuk cerrahisi uzmanı yetişmiş olup kendileri halen ülkemizin çeşitli bölgelerinde devlet veya üniversite hastanelerinde hizmet vermektedirler.

 

Sunulan Hizmetler:

• Poliklinik hizmeti
• Klinik hizmeti
• Ameliyatlar (yenidoğan, çocuk ameliyatları, küçük cerrahi girişimler)
• Hastanemizin diğer servislerinden ve ilimizin diğer hastanelerinden istenen konsültasyonların karşılanması
• Asistan eğitimi ve ilgili branş asistanlarının rotasyon eğitimi

Poliklinik Hizmeti

Hafta içi her gün 08:00- 16:00 saatleri arasında hastane poliklinik binası giriş katında bulunan iki çocuk cerrahisi polikliniğinde hizmet sunulmaktadır. Hastalarımız doğrudan çocuk cerrahisi polikliniğine bilgi işlemden kayıt yaptırabilecekleri gibi, müracaat hekimliğine başvurarak hekimin önerisi doğrultusunda polikliniğimize yönlendirilebilirler. Ayrıca genel durumu iyi olmayan veya aciliyet gösterdiği düşünülen hastaların hastanemiz acil polikliniğine başvurmaları halinde, çocuk cerrahisini ilgilendiren bir rahatsızlıktan şüphe edilirse mümkün olan en kısa süre içinde tarafımızdan değerlendirilmektedir.

Klinik Hizmeti

Kliniğimiz 7'si yenidoğan kuvözü olmak üzere 28 yatak kapasitesine sahiptir. Yenidoğan cerrahisi, baş-boyun cerrahisi, toraks cerrahisi, kasık bölgesi cerrahisi, gastrointestinal sistem cerrahisi, genital bölge cerrahisi başlıca uygulama alanlarımızdır. Cerrahi ve klinik bakım uygulamalarımıza, son literatür bilgilerinin ışığında, elimizdeki olanaklar elverdiğince güncel yaklaşımları ilave etme gayretindeyiz. Yıllık ortalama 1800 ile 2000 arasında ameliyat yapılmaktadır.

 

Hatırlanması Gereken Hususlar:

• Poliklinikte görülüp ameliyatına karar verilen ve aciliyeti olmayan hastaların gerekli kan tetkiklerinin yapılmasının ardından ameliyat randevuları verilmektedir.
• Hafta sonu ve tatillerde poliklinik ve randevulu ameliyatlar dışında tüm hizmetlerimiz devam etmektedir.
• Telefon ile randevu verilmemektedir.
• Kliniğimizden taburcu olmuş hastalarımızın takibi polikliniğimizde yapılmaktadır.

Bazı Bilgiler:

Çocuklarda her karın ağrısı, özellikle kusma ile birlikte ise ciddiye alınmalı ve bir hekime danışılmalıdır.
Çocuklarınızın vücudunun herhangi bir yerinde elinize gelen kitle veya yumru varsa gecikmeden bir hekime başvurunuz.
Çocuğunuzdaki rahatsızlığın muhtemelen ameliyat gerektireceğini tahmin ediyor veya biliyorsanız lütfen hastaneye başvurmadan önce çocuğunuzu beslemeyiniz.
Ameliyatlarımızın hemen tümü genel anestezi altında yapıldığı için acil olmayan olgularda çocuğunuzun anestezi almasına engel hali varsa, bu durum giderilene kadar ameliyat ertelenebilmektedir. Bu erteleme çocuğunuzun sağlığını riske atmamak için yapılmaktadır.
Evlerde kullanılan yakıcı temizlik maddelerinin içilmesi sonucu oluşan ağız ve yemek borusu yanıkları sık karşılaştığımız vakalardandır. Bu durum, çocukta yıllarca sürecek tedaviler gerektiren ciddi hasara neden olabilmektedir. Lütfen çocuklarınızın yağ çözücü, kireç çözücü, lavabo açıcı ve bu tür maddeleri içmemesi için gereken önlemleri alın. Bütün temizlik maddelerini çocukların erişemeyeceği yerlere koyun. Onları eğitin ve yakınlarınızı, komşularınızı uyarın

Bölümümüze Ulaşmak İçin:

Kliniğe ulaşım : Çocuk cerrahisi kliniği. Hastanemiz A-blok 3. katında yer almaktadır.

Telefon: (312) 305 62 09 - (312) 305 62 10 -11

Poliklinik ulaşım : Hastanemiz A-blok giriş katında yer almaktadır.

Telefon: (312) 305 61 17-18